Hosszú és többrétű pedagóguspályámon nem kevésszer találkoztam a diákok megmosolyogtató elírásaival, tévedéseivel és tévesztéseivel. Gyűjteni kezdtem őket a dolgozatokból, az érettségi munkákból, a felvételi vizsgák anyagából. Ez a jókora gyűjtemény először a TINTA Könyvkiadó Anya-nyelv-csavar blogján látott napvilágot, negyvenkét bejegyzés formájában. Jelen kötet tematikus elrendezésben adja közre a nevetésre ingerlő aranyköpéseket. A legtöbb az irodalommal, magyar és külföldi költőkkel, írókkal és az ő műveikkel kapcsolatos – például: Tóth Árpád a boldogságot mellőző stílusban írt; Ady nem válhatott a nemzet Sándorává; József Attila mélyről jött, de mindig ott is maradt –, ám a kötetet lapozgatva kitűnik, hogy a többi tantárgy is rendre meglepő asszociációkra készteti a diákokat:
• biológia: A rovaroknak ízetlen lábuk van.
• történelem: Az őshaza a Káma és a Szútra folyók között volt. A főurakkal szemben Vak Béla átlátott a szitán. Julius Caesart a márciusi Idusok ölték meg.
• matematika: Az egyoldalú geometriai alakzatok nem négyszögek.
Remélhetőleg minden szemezgető olvasó megtalálja a neki különösen kedves, emlékezetes, avagy épp emlékmozdító gyöngyszemeket. A hibák sokfélesége a pedagógusokat szembesítheti tanításuk hiányosságaival; a tanulókat figyelmeztetheti a pontosabb gondolkodásra, kifejezésre, stílusra; és néhány derűs percet szerezhet valamennyi olvasónak ebben a szomorúan kavargó világban.