"Mitől válik egy lakás otthonná? Hol kezdődik a magánszféra? Mi az, ami támogatja, és mi az, ami rombolja az otthonokat, közösségi tereket?
Erre keresi a választ a könyvben bemutatott kutatás, amelynek során a magyarországi lakásépítés szempontjából igen rövid, mégis ikonikus korszak, a nagypaneles technológia megjelenése előtt létrejött budapesti társasházakat vizsgáltuk.
A kutatásban szereplő épu¨letek a lakáshiány enyhítésére jöttek létre. A tervezők keze között gazdaságos és funkcionális házak szu¨lettek, de jelentéssel a benne élő családok, közösségek töltötték fel. A magán- és a közös teru¨letek lehetőséget adnak kapcsolatteremtésre, amelynek alapja az épített környezet. A jó lakóházak támogatják az otthont, és egyben közösséget építenek.
Miről mesélnek hetven év elteltével ezek a házak? A vizsgálat során a lakások határait és környezetét elemeztu¨k, hogyan befolyásolják azok az otthonkötődést. A kutatás eredményei túlmutatnak a korszak bemutatásán, és ma is érvényes jellemzőket fogalmaznak meg a lakóépu¨letekhez."