Radosza Sándor: Kisasszonyok völgye
A Kisasszonyok völgye a szenvedély, az elvágyódás és az önámítás regénye. Radosza Sándor fergeteges humorú könyvének kisasszonyai saját hazugságaik és gyávaságuk foglyai. Életük az örök várakozást, a reményteli sóvárgást és a társas magányt példázzák.
A völgy nemcsak a megtépázott Kárpát-medencénket, hanem önnön belső börtönünket is jelképezi. Mindenki vágyik valamire, ki a testi szerelemre, ki az önmegvalósításra, mégis behódolnak a közös hazugságnak: a rögeszmés füstölésnek, miközben valamennyien rejtegetnek egy-egy önsorsrontó magánhazugságot is.
Azt hihetnénk e lebilincselő olvasmányról, hogy „csak” egy ízig-vérig emberi és magyar történet az önmagát felperzselő közösség lakóiról, vagyis mirólunk. Pedig a Kisasszonyok völgye egy Magyarországon átívelő, korokat, sorsokat, nemzeti tragédiákat keretbe foglaló regényeposz. www.radosza.com
Radosza Sándor: Bolyongócska égi vándorlása
Az előbb Amerikában, és csak azután itthon megjelent fantasy szereplői húsvér emberi tulajdonságokkal megáldott-megvert égitestek: csillagok, fekete lyukak, meteorok.
Bolyongócska, a csillaglány (nővére, Roxána királynő tiltása ellenére) elindul, hogy megkeresse Szent Dereng Csillagát. Elkísérjük vándorútján a csillaglányt, de azt sem tudjuk, hogy létezik-e ez a szent égitest. Úgy érezzük, hogy Bolyongócska valami elvont dolgot keres, olyasmit, mint a szerelem, a boldogság vagy a beteljesedés...
Ám aki azt hiszi, hogy egy égen játszódó tündérmeséről van szó, az téved! Mert ebben a szivárványosnak induló, kénfelhőkön és vulkánkitöréseken ringatózó történetben a herceg eltűnik, Bolyongócska útját pedig nem csak a bandába verődött borongok keresztezik, hanem a derengeknek (jóknak) hitt rokonok és barátnők is. A bolyongó lány gonddal-gyönyörűséggel teli vándorlása, vagyis boldogságkeresése közben felbukkan a Válaszúti Kettősbarlang. A Kettősbarlang, a csillagélet legnagyobb útvesztője. Annak kapujában csak a rossz és a még rosszabb út között lehet választani. Mintha az a katakomba már nem is a világűrben, hanem saját lelkünkben indulna és végződne. Odabent önmagunkkal kell szembenéznünk, ami néha nehezebb, mint harcba szállni egy borong bandával. Mitől más a Bolyongócska, mint az eddig ismert fantasy-regények? A benne feszülő szenvedélytől! Lángoló vágyak és gyilkos indulatok tartják fenn az érdeklődésünket mindvégig. A naivitás és a mániákus boldogságkeresés ütközik a könyvben a féltékenységgel, a bosszúvággyal, és a gyilkos indulatokkal. Győzhet-e a fegyvertelen jó a gátlástalan rosszal szemben? Vajon megtalálhatja Bolyongócska Szent Dereng Csillagát?