Az emberi tudás csodálatosan széles színfokozatában a kultúra fejlettségének és az ember létezésének évszázmilliói ellenére már ma is hiányzik a legfontosabb alapszín: az önismeret. Pedig az emberi elme számára már a 2000 év előtti görög bölcselet is kiadta az örökérvényű parancsot: "Gnoti seauton!". Ismerd meg önmagadat! De az ember félt ettől a tudástól.
A huszadik századi pszichológia igyekezett ezt a tudást kidolgozni és alkalmazni.
Ez a könyv minden olvasót megtanít önmaga és embertársai eddig valóban el sem képzelt tökélyű gyakorlati megismerésére. Forradalmat jelent a lélekkutatás, a jellem,- és képesség (tehetség) - alkat megállapítása terén.
Kizárólag az emberi külső elemzése és értékelése alapján - tehát az orvosi vagy lélektani előképzettség nélküli olvasó számára is könnyen hozzáférhető módon - fejti ki a gyakorlati embermegismerés természettudományos módszereit.
Aki e könyvet tanulmányozza, megismeri önmagát és nem fog többé embertársaiban sem csalódni. Nemcsak önmaga és családja (környezete, munkatársai, stb.) lelkületének pontos ismeretéhez jut el, hanem tanácsot is adhat embertársainak és biztonsággal tájékozódni fog az eddig oly kiismerhetetlennek tűnt emberrengetegben.