Gondolat, Budapest, 1986
412 oldal · keménytáblás
Nyelv, haza, nemzet – évezredek, évszázadok alkotása. Európai helyünket és hazai lakóhelyünket, nemzeti színeinket és jellemző vonásainkat, szokásainkat, gondolkodásunkat évszázadok formálták. Az idő folyamában, a történelemben élünk, és bennünk él, egy emberöltőnyi időre, a történelem. Érdemes, érdekes és szükséges megismernünk, ha vállaljuk, e történelmi folyam forrásvidékét és változatos partvidékét.
A magyarságban mindig is erős történelmi érzék és kifejezett érdeklődés élt a múltja és az öröksége – a jussa – iránt. Éppen azért az elmúlt évek egyik szellemi hiánycikke volt egy nem iskolás, nem tételes, hanem a történelem színeit a maguk eredeti szépségében restauráló, rövid, ám minden lényeges látni- és tudnivalót felölelő magyar történelmi összefoglalás. Ezt a munkát végezték most el Hanák Péter szerkesztésével az egyes korszakok kitűnő szakemberei: Benda Kálmán, Makkai László, Niederhauser Emil, L. Nagy Zsuzsa, Spira György, Vörös Károly és a szerkesztő.
A szerzők időrendben követik népünk múltjának főbb szakaszait, eseményeit, alkotásait: a politika, a társadalom és a művelődés szerves egységében mutatják be a népvándorlkást, a megtelepedést és az államalapítást, a középkori magyar állam felvirágzását és lehanyatlását a török hódoltság idején, a török és a Habsburg-hatalom elleni meg-megújuló harcokat s a társadalmi mozgalmakat, amelyek a 19. században elvezettek a polgárosodáshoz és hazánk modernizálásához. Képet adnak századunk sorsformáló háborúiról és forradalmairól éppúgy, mint a mindennapi életünket formáló folyamatokról, életmódváltásokról, az értékteremtő és az értékromboló politikai és szellemi áramlatokról. A részleteken túlmenően: ez a népszerű összefoglalás kérdez is, választ is keres arra a kérdésre, hogyan maradt fenn, hogyan alkalmazkodott a körülményekhez, egyéniségét és önállóságát megőrizve, egy évezreden át ez a rokontalan nép itt, Európa e zaklatott középső régiójában, mi tartotta fenn a küzdelmes századokban, és mi tarthatja fenn a jövőben.
A kötetet jórészt új, kevéssé ismert képanyag egészíti ki, amely nem egyszerűen illusztrálja, hanem értelmezi az elbeszélést, az oknyomozást. A tudományos szakszerűség és a szórakoztató olvasmányoság szerencsés vegyületét találja meg az olvasó ebben a színes, képes, népszerűsítő történelemkönyvben.
A művek szerzői: Benda Kálmán, L. Nagy Zsuzsa, Makkai László, Niederhauser Emil, Spira György, Vörös Károly