A karácsonyhoz kapcsolódó jelképek összekötik a földrészeket, a régi korok és a ma embereit, az ünnepet és az ünneplőket. A karácsonyi dobozban szinte a világon mindenhol található angyalhaj, gyertya, csillag, de van, ahol diótörőt vagy cukorbotot is rejt a ládika. Az újévhez szintén majdnem ugyanazok a tárgyak és szokások kapcsolódnak mindenütt.
De miért épp ezek? Miért az ezüst fenyőtoboz vagy a jégcsap, miért az alma? Hogyhogy füzér kerül a karácsonyfára? És újévkor miért hoz szerencsét a kéményseprő vagy a patkó?
Sokszor tudakolják ezt a mindenre kíváncsi gyerekek és felnőttek, Bajzáth Mária pedig hosszú éveken át gyűjtötte össze hozzá a válaszokat a népmesekincstárból és az emberiség kultúrtörténetéből. Most pedig egy csodaszép, ünnepi kötetbe rendezte össze.
A sorozatban szereplő könyvekhez hasonlóan, bal oldalon kultúrtörténeti tények és játékos feladatok szerepelnek, míg jobb oldalon mesék, legendák, történetek állnak. Az adventi időszak kihagyhatatlan dallamai, mondókái, receptjei és ajándékötletek teszik teljessé a gyűjteményt.
A könyv, Endrődi Kata mesésen gazdag iniciáléival egyszerre lesz mesenaptár december minden egyes napjára, és élményajándék: minőségi idő és játék a családoknak, óvodai csoportoknak, iskolai osztályoknak, a meseszerető közösségeknek.
Mert az ünnepek attól élnek, ha élővé tesszük őket, ha mesÉLJÜK őket.